Cetatea Rasnov si peisajele ei incredibile. Bonus, Vlad ne salveaza vietile ;)

cetatea-rasnov2
De-aia imi plac mie cetatile si castelele (dincolo de aerul tare, caci toate sunt cocotate pe un varf de munte): pentru panoramele absolut superbe pe care ti le ofera si sentimentul ca esti regele lumii! Macar pentru jumatate de ora, cat rezista copiii inainte sa-i apuce foamea, setea, oboseala sau pur si simplu crizele de personalitate.

La altitudinea aceea, timpul se opreste in loc si stai si te uiti ca prostul in zare si nu-ti mai vine sa pleci, nu vrei sa renunti la maretia aceea care ti se dezvaluie in fata ochilor: munti, campii, dealuri, orase, strazi. Mai ales ca toate incap pe retina ta foarte putin timp din viata asta… de obicei esti si tu in peisaj si te pierzi in detalii. Cand esti acolo sus, nu te mai intereseaza nimicurile de jos. Esti in vacanta, ai mult entuziasm si o camera foto, slava Domnului, sa te creada si altii!

2014-07-22 17.22.41

2014-07-22 17.19.28
2014-07-22 17.21.48

2014-07-22 17.26.19

2014-07-22 17.13.24
Tabara medievala

Da, e frumos la munte! E locul in care fugi cel mai des de rutina zilnica. Mai schimbi peisajul, mai scoti familia la aer curat, iti mai incarci si tu bateriile. Mai vizitezi un castel, o pestera, o cetate, sa mai explorezi, sa te mai culturalizezi si sa creezi amintiri frumoase.

Asa si noi la cetatea Rasnov, pe la sfarsitul lui iulie. Am lasat masina la poalele muntelui, intr-o parcare plina cu gherete de suveniruri, pisici maidaneze si panouri turistice si ne-am transferat intr-un titcar, care ne-a gazat cateva minute, timp in care am urcat la cetate. Acolo, am intrat in atmosfera foarte repede, caci am dat peste o tabara medievala: corturi cu tot felul de arme, scuturi si blazoane ale vremurilor apuse, domnite si cavaleri care trageau cu arcul, soldati care te provocau la duel (atunci cand nu mancau pepene rosu), adaposturi de armata, tunuri la tot pasul (care mascau cosurile de gunoi), sateni care te invitau sa arunci cu toporul la tinta, costume medievale si multa tigla.

2014-07-22 17.01.20
2014-07-22 17.02.33
2014-07-22 17.01.42
2014-07-22 17.06.02
Vlad, eroul zilei

Ca fapt divers, pot sa va spun ca, desi nu e deloc curajos si de cele mai multe ori prefera sa stea deoparte, Vlad ne-a salvat de un soldat medieval. Acesta ne-a surprins miseleste intr-un cort, in interiorul caruia tati se inscaunase rege, apoi ne-a provocat la duel. N-au trecut decat cateva miimi de secunda pana cand Vlad, care a luat in serios toata scena, a inceput sa izbucneasca intr-un planset jalnic, acompaniat de urlete, in ciuda explicatiilor noastre ca “domnu’ doar glumeste”. In fata acestei reactii coplesitoare, care a avut la baza elementul surpriza, soldatul s-a predat si a recunoscut ca nu ar avea niciodata puterea sa faca fata unui asemenea adversar redutabil. In concluzie, nu te pune cu un copil de 3 ani! Chiar daca esti in armura, ai scut si o sabie ascutita! ;)

2014-07-22 17.30.39
2014-07-22 17.31.11
2014-07-22 17.14.22
2014-07-22 17.17.15
Ca sa ne revenim (Vlad din plans, noi din ras :) ), ne-am plimbat pe stradute, ne-am holbat la nenumaratele suveniruri (pe repede inainte, sa nu le vina copiiilor prea multe idei), am admirat trandafirii si fantana (adanca de 146 de metri, construita de doi prizonieri turci timp de 17 ani, care au scris versete din Coran pe pereti) si apoi am urcat in varful cetatii, unde ne-am delectat cu cateva privelisti, care mai de care mai frumoase. N-am zabovit foarte mult din motive de vant, care sufla destul de puternic incat sa ne zboare sepcile si glugile de pe frizurile ciufulite.

IMG_4213
La final, ne-am pozat la panou, cum ii sade bine turistului si ne-am intors la titicarul cu noxe, caci n-am vrut sa caram in spate copii. Pana la urma, n-am scapat de kilogramele lor in bratele noastre si nu oricum, ci in timp ce am urcat pe munte, dar asta e o alta poveste. Una cu o pestera si un abonament la fizioterapie. ;)

2014-07-22 17.42.12