Cel mai tare atelier pentru copii la care am fost pana acum: Build Your Toy

2016-03-20 17.19.59
Vrei o ora de liniste si pace in care sa-ti auzi gandurile? Vrei sa citesti in tihna o carte? Vrei sa-ti suni prietenii si sa stai la taclale fara sa fii intrerupta din 3 in 3 minute? Sau, pur si simplu, sa inchizi ochii si sa meditezi la ce-ai fost si ce-ai ajuns?

Ei, bine, poti face acest lucru in fiecare sambata si duminica, intre 11.00 si 14.00, la Diverta, in Baneasa Shopping City, acolo unde se desfasoare atelierul Build Your Toy, gandit de Tekoneko. In spatele lui se afla niste oameni pasionati de proiecte educationale, care mie imi plac tare mult.  Proiectul principal este dezvoltarea de curriculum experiential, care administreaza echilibrat tehnologia inca de la gradinita (www.myteko.com). In paralel, pentru ca produc mult continut educational, au dezvoltat si cursuri pentru prescolari (www.tekoneko.com) si un concept nou, numit Build Your Toy (www.tekoneko.com/buildyourtoy). La gradinita nu am fost, insa am facut cunostinta cu o parte din ceea ce se preda pe acolo in urma cu cateva luni, in cadrul unui eveniment la Mall Promenada numit Festivalul Stiintei, unde am auzit prima oara de Tekoneko. Atunci, Vlad si Radu au fost foarte incantati sa-si faca propriile cuburi din lemn, cu ajutorul unui aparat de traforaj, sa dea gauri cu bormasina intr-o tabla metalica, sa monteze baterii unor leduri, sa afle cum e cu circuitul electric inchis si sa programeze un robotel sa fac anumite trasee cu ajutorul culorilor.

2015-10-24 12.18.14

2015-10-24 12.22.39

2015-10-24 12.45.32

Build Your Toy

In urma cu o saptamana, am avut ocazia sa exprimentam si proiectul Build Your Toy, care il provoaca pe copil sa-si construiasca propria jucarie de plus. Practic, il duci pe copil la Diverta, din Baneasa Shopping City, platesti 50 de lei pentru materiale si experienta (sau 40 de lei daca platesti in avans) si-l lasi pe mainile fetelor de acolo, care il vor ghida si ajuta pas cu pas in cadrul atelierului. Exista mai multe modele de jucarii, iar cel mic isi alege una, o umple cu vata, o lipeste si apoi o decoreaza cu tot felul de ochi, nasturi, funde, panglici, carioci metalizate, fulgi, margele si cu alte decoratiuni interesante. In tot acest timp, parintele se poate relaxa, caci copiii sunt absolut absorbiti de aceasta activitate, menita sa le stimuleze creativitatea, motricitatea fina si sa-i ajute sa ia singuri decizii. Vlad si Radu au uitat, timp de o ora, ca au parinti si si-au vazut linistiti de proiect, ajutati fiecare de cate o domnisoara simpatica si amabila.


Mai jos, aveti poze de la atelier, sa va faceti o idee despre ce este vorba. Sau puteti intra pe site-ul oficial al evenimentului, unde puteti admira si alte creatii si unde va puteti rezerva un loc pentru cel mic. Va spun sincer ca baietii mei, de 3 si 5 ani, s-au simtit grozav, iar noi, parintii, am plecat foarte entuziasmati de acolo. Nu frecventez des ateliere pentru copii, pentru a face o comparatie obiectiva, insa acesta cu siguranta isi merita banii, mai ales ca la final copilul pleaca acasa cu propria creatie. Vlad si Radu si-au inlocuit plusurile de somn cu aceste jucarii facute de ei, atat de mult s-au atasat de ele!

2016-03-13 11.10.02