Baloane de sapun la Cheile Gradistei. Si o toaleta suspecta…

2014-07-21 19.13.59
In scurta noastra vacanta la munte, am fugit din Bran pentru o dupa-amiaza la Cheile Gradistei, ca sa ne ventilam plamanii cu niste aer si mai curat.

Am ramas surprinsa placut de cum a ajuns sa arate complexul, ultima oara mergand acolo in 2011, cand Vlad avea doar patru luni. S-au construit noi vile, care arata foarte bine din exterior, terenuri de sport, iar zona de agrement s-a imbogatit cu un loc de joaca, un lac cu pastravi in care inoata gratios o lebada, foisoare de luat masa, citit o carte sau jucat o tabla si multa, multa iarba. Din cate am inteles de la ei de pe site mai au piscina si un parc aventura, dar noi nu ne-am intalnit cu ele.

2014-07-21 20.24.14

2014-07-21 18.50.51

2014-07-21 18.50.07
Si parca aerul este altul. Cele cateva ore petrecute acolo am respirat cel mai curat aer de munte cu care m-am intalnit eu vreodata. Era rece, dens, dar noua nu ne era deloc frig. Chiar si la ora 8 seara noi eram tot in tricouri si pantaloni scurti, respectiv fusta. Ce mai vreau sa precizez… ii stiti pe aia care se drogheaza cu miros de prenadez, benzina sau cafea? Cred ca mi-am gasit si eu drogul olfactiv. Cat am stat acolo, am tras pe nas miros de brad ars, care venea de la faimosul restaurant (din cate am inteles a aparut intr-un documentar Discovery, ca “restaurantul prin mijlocul caruia curge un rau de munte a carui apa pune in miscare o mica moara de lana”). Pesemne bucatarul pusese de vreun gratar sau avea cuptor pe lemne. Sau voia sa-mi faca mie ziua mai frumoasa! :)

Pe langa decor, am savurat si o companie placuta, caci toata lumea din zona era prietenoasa. Bine, cand ai copii, e greu sa nu te imprietenesti cu cineva! ;). Cei mici s-au jucat pe la trenulet, casuta, leagane si tobogane, iar la final au trecut si pe la groapa cu pietris. Am stat pe iarba, am facut baloane, ne-am scartait in balansoar si baietii au incins si un mic fotbal. Am admirat lebada si pastravii, am aruncat cu pietre intr-un paraias, am dat o raita prin zona si apoi ne-am carat la masa si somn.

2014-07-21 19.03.57

2014-07-21 18.56.16
Ca fapt divers, nu am putut sa nu remarc toaleta de vizavi de locul de joaca. Era spatioasa, curata, cu multe suluri de hartie igienica peste tot (probabil asteptau vizita vreunui grup in ziua aceea :) ), insa m-a intrigat faptul ca respectiva incapere avea doua closete, fara niciun fel de perete despartitor. Adica, cine isi face nevoile in acelasi timp cu alt om, fie el si unul cunoscut, poate chiar din familie? Cu atat mai mult daca e din familie… Pai, ce relatie mai ai tu cu omul ala dupa acest episod?! ;) Sau poate au comandat prea multe closete si nu aveau ce face cu ele…

Cred ca am ramas marcata pe viata de aceasta experienta :). Sper sa-mi revin in curand!

2014-07-21 19.38.57